Ѓоковиќ разговараше со првиот човек на АТП за новата асоцијација на тенисери

Првиот светски рекет откри дека во Рим разговарал со првиот човек на АТП, Андреа Гауденци за новоформирана Асоцијаџија на професионални тенисери, но дека досега немал можност истото да го стори и со Рафаел Надал.

Новак Ѓоковиќ во второто коло од Мастерсот во Рим рутински го совлада Салваторе Карузо во два сета.

Ѓоковиќ се врати на терените со победа во Рим (ВИДЕО)

Тоа беше негов прв натпревар по дисквалификацијата која ја доживеа на УС Опен.
– Прв пат во кариерата ми се случи такво нешто, ментално имав подеми и падови пет дена по настанот во Њујорк. Потоа почнав со тренинзите на земја и се радував на овој дуел бидејќи ми беше потребно повторно да излезам на теренот – вели Ѓоковиќ.

Најдобриот светски тенисер на новинарите им откри дека во Рим разговарал со првиот човек на АТП, Андреа Гауденци.
– Да, имав состанок со Андреа. Нема никакви проблеми меѓу нас, ние отсекогаш сме имале отворен и искрен однос. Ние со новата асоцијација на професионални тенисери не сакаме да се бориме против АТП, ИТФ, грен слем турнирите… Многумина погрешно го сфатија тоа, со обидов да одговорам но многумина зборуваа како тие сакаат. Ние никогаш не рековме дека сакаме да го бојкотираме АТП или дека станува збор за поделби. Напротив, сакаме да соработуваме со сите – додава Ѓоковиќ кој потврди дека се уште не разговарал со Рафаел Надал.

Прочитајте и...  Ригорозни правила на Ролан Гарос поради коронавирусот

Го видов Рада, само се поздравивме. За овие работи нема да зборуваме додека трае турнирот, можеби наредната недела ќе седнеме, непосредно пред Ролан Гарос.

Прочитај повеќе

Откако го купи Алкантара, Ливерпул тропа на вратата на Барселона

Слободен печат

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат

Дрита го елиминира Силекс и од Лигата на Европа

Слободен печат