Ѓоковиќ по 50. пат се игра во осминафиналето на грен слем турнир - Слободен печат

Ѓоковиќ по 50. пат се игра во осминафиналето на грен слем турнир

Бранителот на трофејот во три сета го елиминира Јапонецот, Јошихито Нишиока.

Новак Ѓоковиќ успешно ја помина и третата пречка во одбраната на титулата во Австралија Опен, победувајќи го Јапонецот Нишиока со 6:3,6:2,6:2 . Со триумфот над Нишиока, Ѓоковиќ по 50. пат обезбеди пласман во осминафиналето на грен слем турнирите.

Следен противник на Ѓоковиќ ќе биде Аргентинецот Диего Шварцман кој во три сета со 6:2,6:3,7:6 го совлада Душан Лајовиќ.
Во дерби дуелот на третото коло, Марин Чилиќ во пет сета со 6:7,6:4,6:0,5:7,6:3 го совлада Роберто Баутиста Агут.

Кај дамите, третото коло претставуваше вистински шок за фаворитките. Американката Серена Вилијамс загуби од Кинеската Кианг Ванг со 6:4,6:7,7:5.
Настапот во Мелбурн го заврши и Каролина Вознијацки исто во три сета е поразена од Жабер со 7:5,3:6,7:5.
Истата судбина на снајде и Медисон Киз која е поразена од Марија Сакари со 6:4,6:4.

Прочитајте и...  Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

За разлика од нив , првата носителка со 6:3,6:3 ја елиминира Рибакина, а Петра квитова беше поуспешна од Александрова (6:3,6:2).

Тинејџерската сензација Коко Гоф продолжува да ги изненадува фаворитките. Младата Американка со 6:4,6:3 ја елиминира грен слем шампионка, Наоми Осака.

Прочитај повеќе

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

два × оне =

Прочитај повеќе

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат