Ѓоковиќ оди по невозможното, освојување на сите четири грен слем турнири во една година

epa06687408 Serbia's Novak Djokovic (R) and his new coach Marian Vajda (L) attend a training session for the Barcelona Open Trofeo Conde de Godo tennis tournament in Barcelona, Spain, 23 April 2018. EPA-EFE/ANDREU DALMAU

Тренерот на Новак Ѓоковиќ, Маријан Вајда учествуваше во освојувањето на сите 19 грен слем трофеи на најдобриот тенисер на светот.

Вајда е воодушевен од неговиот тенисер кој успеа да се врати од негатива од 0:2 во сетови против Циципас и на крајот да слави со 6:7,2:6,6:3,6:2,6:4.
– Стефанос во првите два сета играше неверојатно и нормално е дека бевме загрижени. Меѓутоа тоа е Новак. Има огромна самодоверба во себе. Мислам дека победата над Рафа Надал му даде ветер во грбот. Се смири, почна да размислува од поен до поен и на крајот победи. Новак има неверојатен ум но и психолошка подготовка – вели Вајда кој смета дека Ѓоковиќ во вистинки момент ја пронајде потребната форма.
Уште во Рим се виде дека влегува во вистинскиот ритам. Одлично го удираше топчето, добро се движеше и како полн погодок испадна настапот на турнирот во Белград. Таму ја освои титулата, доби ветер во грбот од публиката и на крилата на тоа играше во Париз.

Според тренерот, целта на Ѓоковиќ е да стане првиот тенисер уште од Род Лејвер кој во една година победил на сите четири грен слем турнири.
Нема што да се крие, Новак сака да игра на Вимблдон и на УС Опен. Помеѓу овие две натпреварувања се Олимписките игри. Целта е да се обиде да дојде до сите три трофеи. Ќе биде тешко, но целиот план на настапи и подготовки ќе бидат подредени на оваа цел. Прв на ред е Вимблдон и сега почнуваме да се подготвуваме за него. Одиме чекор по чекор – вели Вајда кој малку се пошегува со новинарите.
– Горан Иванишевиќ и јас се договоривме доколку Новак успее да победи на сите четири грен слем турнири оваа година, да му дадеме отказ и тоа официјален – кажа низ насмевка Вајда.

Видео на денот