Ѓоковиќ  одбил понуда да игра за светска велесила - Слободен печат

Ѓоковиќ  одбил понуда да игра за светска велесила

Таткото на Новак Ѓоковиќ, Срѓан пред ТВ екраните откри дека неговиот син имал можност да добие британски пасош и заедно со Енди Мареј да доминираат во Дејвис Купот.

– Јас и Дијана разговаравме со Британците. Нивната идеја беше да ги спојат Новак и Енди Мареј и долго да владеат во тенисот и да доминираат во Дејвис купот. Му нудеа британско државјанство. Сепак, Новак Ѓоковиќ е роден во Србија и никогаш нема да се откаже од својата земја. Не ги одбив веднаш, туку им кажав дека ќе разговараме со децата и ќе ги известиме подоцна – откри Срѓан Ѓоковиќ.

Кога приситигнала понудата за промена на државјанството, Новак Ѓоковиќ имал само 19 години и беше еден од најталентираните тенисери во тоа време.

– Им објаснив на децата, дека ќе имаат можност да живеат во Англија и ќе ги имаат најдобрите услови на светот. Знаете каков беше нивниот одговор? Никаков – додаде таткото на првиот тенисер на АТП ранг листата.

Прочитај повеќе

Челси прокоцка триумф против Арсенал, Сити го слави Агуеро (ВИДЕО)

Слободен печат

Со Елмас на теренот е полесно, Наполи го елиминира Лацио во Купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Шведска и го закомпликува пласманот во полуфиналето на Унгарија

Слободен печат

Мурињо е најголем тренер-трошаџија, фрли повеќе од 1.5 милијарди евра за засилувања

Слободен печат

МЗТ Скопје поразен на гостувањето кај Сплит

Слободен печат

КОНКУРЕНЦИЈА НА УФЦ: Полјаците измислија нов брутален спорт, без ракавици и без ограда (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

four × five =

Прочитај повеќе

Рамос по четврти пат ќе стане татко

Слободен печат

Повредите не и можат ништо на Норвешка, падна и Исланд

Слободен печат

Ново име во Градски Парк: Работнички се засили со Питс

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО : Пијани рагбисти претепале тинејџер до смрт (+18)

Слободен печат

Словенците ги задржаа шансите за полуфинале по победата над Португалија

Слободен печат

Баерн си најде десен бек во Мадрид

Слободен печат