Ѓоковиќ немоќен: Деветта титула за Надал во Рим (ВИДЕО)

Рафаел Надал сега има еден повеќе мастерс трофеј од првиот светски рекет кој немаше доволно сили за триумф и не толку фокусиран на мечот, со сите мисли за наредниот Грен слем „Ролан Гарос“.

Надал за скоро два и пол часа игра успеа во денешното финале да го надмудри српскиот натпреварувач кој во првиот сет не освои ниту еден гем.

Ноле за радост на италијанската публика израмни на 1:1 откако беше подобар во вториот сет со 6:4, а во одлучувачкиот трет сет повторно доминираше Рафа кој го забележа 26. триумф над Ѓоковиќ кој во меѓусебните дуели остана на 28.

За Надал ова е прва титула оваа сезона, последната ја имаше лани во Торонто, а Ѓоковиќ останува на две. Сега за двајцата најдобри светски тенисери следува краток одмор, а потоа подготовки за вториот Грен слем годинава.

Прочитајте и...  Коронавирусот го запира и спортот во Македонија!?

Да додадеме уште дека во женското финале, Каролина Плишкова од Чешка како четврта носителка со 6:3 и 6:4 во завршната битка славеше против Британката Јоана Конта.

Прочитај повеќе

Интервју со Марјан Колев: Без силна лига и стратегија, ќе имаме само таленти кои нема никогаш да прераснат во врвни играчи!

Фидан Коминовски

Нејмар повторно ја тужи Барселона

Слободен печат

Кинеските одбојкарки во карантин ги започнаа подготовките за ОИ

Слободен печат

НАВИВАЧИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ДОМА: Викендов спорт ќе има, ама без публика

Слободен печат

Марија Шарапова: Ледената кралица на спортот

Слободен печат

Лига на Европа: Рома и Севиља во битка за четвртфиналето

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГОЛЕМ УСПЕХ: Каратистот Павлов во финалето на Премиер-лигата во Салцбург

Слободен печат

Организаторот нема дилеми, Олимписките игри ќе се одржат во Токио

Слободен печат

Почнаа откажувањата во спортот, пливачите ќе одмораат викендов

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Загина аргентински олимпиец

Слободен печат

Фановите на ФК Лос Анџелес им оддадоа почит на Коби и Џиџи (ФОТО)

Слободен печат

Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Слободен печат