Ѓоковиќ нема да ја брани титулата на Вимблдон, се откажува и најпрестижниот турнир?

Организаторите на најголемиот тениски турнир, Вимблдон, подготвуваат алтернативни сценарија доколку пандемијата со коронавирусот продолжи да се шири низ целиот свет, а со тоа и во Велика Британија каде досега се заразени повеќе од 8.000 лица. .

Стартот на Вимблдон е закажан за 29 јуни, но никој не може да каже дали ќе се смири состојбата со коронавирусот и поради тоа откажувањето на турнирот изгледа сосема реална опција.

Ова значи дека Новак Ѓоковиќ нема да може да ја брани титулата која ја освои минатата година откако во епско финале го совлада Рожер Федерер во пет сета.

– Ние како организатори продолжуваме со детални проценки на сите можни сценарија за Вимблдон. Тоа вклучува дури и откажување на турнирот поради пандемијата на коронавирусот – изјавија од Олд Ингланд клубот, организаторот на најпрестижниот тениски турнир на светот.

Прочитајте и...  Вонредна седница, ФФМ: Крај на сезоната во Првата лига и Купот!

Организаторите се согласни во една работа, Вимблдон нема шанси да се игра без публика. Управниот одбор на Олд Ингланд клубот, ќе има состанок наредната недела на кој ќе биде донесена конечна одлука.

Организаторот исто така смета дека одложувањето на Вимблдон не е опција поради специфичната трева на која се игра овој грен слем турнир.
Според извори на „Гардијан“, шансите Вимблдон да се игра во предвидениот термин се еднакви на нула, доколку ширењето на коронавирусот не запре веднаш.

Поради тоа, но и поради традицијата до која се држат Англичаните, наредната недела ќе бидат само два предлози на маса, или одржување на турнирот во предвидениот термин или откажување на Вимблдон оваа година.

Прочитајте и...  Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Втора работа која е против одложување и презакажување на друг датум е примерот со Ролан Гарос чии организатори го преместија за септември со што предизвика огромни реакции и кај спонзорите и кај носителите на ТВ правата и кај тенисерите и тенисерките.

Прочитај повеќе

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат

Федерер не е најдобар тенисер во својата ера – тоа е Новак Ѓоковиќ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Марадона останува тренер на Гимназија

Слободен печат

ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Слободен печат

И во Премиер лигата донесено правилото за пет замени

Слободен печат

Вонредна седница, ФФМ: Крај на сезоната во Првата лига и Купот!

Слободен печат

Толедо и официјално го напушти Вардар, Вујин наскоро во Скопје!?

Слободен печат

Барнет: Каква Премиер лига, Бејл и натаму ќе биде во Реал!

Слободен печат