Ѓоковиќ: Нема да ги кријам емоциите на Ролан Гарос

Ѓоковиќ заедно со Рафаел Надал се главните фаворити за триумф на грен слем турнирот кој започна денеска.

Првиот носител на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, имаше неславен настап на УС Опен кога беше дисквалификакуван поради удирање на линиски судија со топчето, но вели дека ја научил лекцијата.

Јасно е дека ќе бидам крајно внимателен кога ќе го удирам топчето надвор од теренот. Тоа е нешто што ми остана „во главата“ по тоа што се случи во Њујорк и ќе остане во мене долго време. Нормално, ќе се обидам да не ја направам истата грешка по втор пат. Не мислам дека тоа негативно ќе влијае како се чувствувам на терените. Триумфирав на турнирот во Рим веднаш по тоа сто се случи во Њујорк. Ќе се обидам да ги намалам моите негативни реакции на теренот – изјави Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Српскиот тенисер признава дека продолжи со својата агенда по случајот во Њујорк и успеа да победи на Мастерсот во Рим, а ќе го нападне и пехарот на Ролан Гарос.

Се обидувам да го прифатам тоа што се случи, да си простам себе си да продолжам понатаму. Човек сум, имам мани како и сите други, но се обидувам да бидам најдобар во тоа што го правам и како човек и како тенисер. Тоа што се случи во Њујорк не влијаеше многу на мене во поглед на емоциите и евентуално да не смеам да викнам, да ја стегнам раката или да направам нешто слично. Турнирот во Рим покажа дека се е во ред, дека се вратим во својот ритам – потенцира Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Кога мислите дека „бродот тоне“, мотивацискиот говор на Ѓоковиќ!

Поврзани вести

Ѓоковиќ: Сакам да бидам историски број 1

Слободен печат

Ништо од пресметката меѓу Меси и Роналдо, Португалецот сè уште е позитивен на корона

Слободен печат

КФСМ одлучи сезоната да започне на 31. октомври

Слободен печат

Познат наследникот на Зидан во случај на отказ, тоа е една од најголемите легенди на Реал

Слободен печат

Вардарци одат на втора победа во ЛШ против незгодниот Порто

Слободен печат

Скок од едно место на репрезентацијата на ФИФА ранг листата

Слободен печат

Остави Коментар