Ѓоковиќ не размислува за пензија

Вториот светски рекет на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ изјави дека нема намера во најскоро време да замине во пензија и дека се уште ужива во спортот кој кој му донесе многу радости и трофеи.
Професионалната кариера на Ѓоковиќ трае 16 години и за тоа време освои 77 титули, од кои 16 се грен слем трофеи. Исто така го освои бронзениот медал на Олимписките игри во Пекинг во 2008 година, а со репрезентацијата на Србија во 2010 година триумфира и во Дејвис купот.

– Сакам уште долго да играм тенис. Не знам колку долго, но сакам тоа да потрае. Се надевам дека ќе се гледаше уште неколку години – изјави Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Бредли Бил со достигнување како Коби Брајант (ВИДЕО)

Членот на големата тениска тројка вели дека во последно време приоритет му се децата, синот Стефан и ќерката Тара и сака што повеќе време да поминува со нив додека растат.

– Да бидеме искрени, немам никаква обврска и понатаму да играм. Можам да го напуштам тенисот уште утре. Татко сум на две деца от кои едното веќе има пет години и сакам да поминувам повеќе цвреме со нив. Сепак, и понатаму сум мотивиран да се натпреварувам – заклучи Ѓоковиќ.

Последниот предизвик за српскиот тенисер е настапот на завршниот Мастерс во Лондон кој стартува на 10 ноември и на кој негов триумф, а послаб пласман на Надал, може да се врати и на првото место на АТП ранг листата.

Прочитајте и...  Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед - ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат