17.8 C
Скопје

Ѓоковиќ не игра во Мадрид, за „Ролан Гарос“ ќе се подготвува во Белград!

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, се откажа од турнирот од Мастерс серијата во Мадрид (Шпанија), кој е на програмата од 2 до 9 мај 2021 година.

Првиот рекет го најави ваквиот расплет минатата недела за време на турнирот „Србија опен“ во Белград.

Тогаш Ноле порача дека ќе направи мала пауза со цел подобро да се подготви за продолжението на сезоната на земја.

Српскиот ас одигра само два турнири на најбавната подлога, а се очекува да се појави уште двапати до грен слем турнирот „Ролан Гарос“ (30 мај – 13 јуни), кој е круна на сезоната на земја. Станува збор за турнирите во Рим од 9 до 16 мај и во Белград од 22 до 29 мај.

После ваквата одлука, јасно е дека Рафаел Надал ќе биде првиот носител во Мадрид.

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар