Ѓоковиќ на мета на криминалците: Го користат за финансиски измами

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат.

На интернет сајтот „дејлирепортс“ чија цел е промовирање на дигиталната валута биткоин, се појави измислено интервју со Новак Ѓоковиќ во кое освојувачот на 17. грен слем титули ги повикува луѓето, пред се во Србија да вложуваат во биткоин за да се збогатат преку ноќ.

Измамниците кои го направиле лажното интервју во текстот напишале дека Ѓоковиќ гостувал во емисија на српската телевизија Пинк и на која наводно рекол дека биткоинот му е главниот начин за заработување на пари.

– Мојот главен начин за заработка е новата програма на автоматско тргување со криптовалутите наречена „Биткоин ера“. Тоа е најдобра можност за добра заработка во кратко време. Ги повикувам сите да пробаат пред банките да го угасат овој систем – гласи измислената изјава на Новак Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  Дербито на Истокот му припадна на Бостон, Бруклин ќе игра во плеј-оф (ВИДЕО)

Но измамата тука не запира и Ѓоковиќ наводно покажал на својот телефон за колку го зголемил своето богатство.

– Можеби сте скептични бидејќи звучи премногу добро за да биде вистинито. Мило ми е што пробав бидејќи тоа беше најголема и најлесна заработка до која некогаш сум дошол. Зборувам за дневна пасивна заработка која изнесува десетици илјади динари. Тоа е најбрз начин моментно да заработите, но тоа нема долго да трае бидјеќи се повеќе луѓе ќе го откриваат и банките ќе го угасат засекогаш – наводно рекол Ѓоковиќ.

Според сајтот „дејлирепортс“ Народната банка на Србија побарала емитувањето на интервјуто да се прекине но било предоцна. На споменатиот сајт има уште неколку приказни од анонимни луѓе кои заработиле сериозни суми на пари.

Прочитајте и...  ЛШ: Јувентус елиминиран, Варан го „уништи“ Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Нормално ова е измислено интервју бидејќи досега во своите јавни настапи Новак Ѓоковиќ никогаш не ги споменувал биткоините, а тој е првиот тенисер кој ја проби бариерата од 100 милиони долари заработени од награди од тениските турнири.

Прочитај повеќе

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Слободен печат

Официјално: Јувентус го отпушти Сари

Слободен печат

Меси нема страв од пандемијата, спие на анти-корона душек

Слободен печат

Кренке ја извади „змијата од џебот“, буџетот од 120 милиони евра на Арсенал му гарантира пет страшни засилувања

Слободен печат

Сари е веќе отпишан, Јувентус го контактира Покетино

Слободен печат

На маратонот „Тоше Проески“ на Крушевското езеро ќе плива и Евгениј Поп Ацев

Благоја Георгиевски