17.8 C
Скопје

Ѓоковиќ ќе ја заврши годината на врвот на АТП листата!

Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши 2020 година на првото место на АТП, соопшти денеска Здружението на професионални тенисери. Српскиот тенисер се израмни со рекордот на Американецот Пит Сампрас, кој исто така ја завршуваше сезоната шест пати (1993-1998 година) како прв тенисер во светот.

Ноле беше шест пати прв на крајот на годината во последната деценија (2011, 2012, 2014, 2015, 2018, 2020), а како 33-годишник е најстариот тенисер кој ја завршил годината на врвот на светската ранг-листа.

– Ги гледав настапите на Пит додека растев и израмнувањето на неговиот рекорд е остварување на сонот. Исто така, ќе се стремам да бидам подобар играч, се надевам дека ќе имам повеќе успеси и ќе соборам повеќе рекорди во спортот кој го сакам со сето срце – рече Ѓоковиќ, се наведува на веб-страницата на АТП.

Ова е 10 пат во последните 11 години како прв тенисер на светот годината да ја заврши или Ѓоковиќ или Шпанецот Рафаел Надал. Британецот Енди Мареј беше најдобар во 2016 година.

Ѓоковиќ ќе ја започне 294 недела на првото место на АТП-листата в понеделник, а доколку ја задржи таа позиција, на 8 март 2021 година, ќе биде рекордер и ќе го престигне Швајцарецот Рожер Федерер кој беше на врвот вкупно 310 недели.

Годинава оствари 39 победи и претрпе три порази. Ѓоковиќ во првите 26 мечеви од сезоната ги освои титулите на „Австралија опен“, во Дубаи, Синсинати и Рим, како и АТП-купот со репрезентацијата на Србија. Тој исто така беше финалист на „Ролан Гарос“.

Според најавите ќе настапи годинава ќе настапи и на завршниот АТП турнир, кој ќе се одржи од 15 до 22 ноември во Лондон.

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар