Ѓоковиќ ја откри главната цел до крајот на кариерата!

Новак Ѓоковиќ ја започна 286 недела на самиот врв на АТП ранг листата и така го престигна легендарниот Американец и негов идол, Пит Сампрас.

Пред српскиот ас е само Швајцарецот Рожер Федерер со 310 недели на првото место, но најдобриот светски тенисер има повеќе цели.

– Мојата најголема цел останува да освојам најмногу грен слем турнири. Да го надминам рекордот на Федерер – рече Ѓоковиќ во Рим, каде ќе учествува на Мастерсот.

Надал проговори за дисквалификацијата на Ѓоковиќ: Жал ми е за Новак

Моментно Ѓоковиќ има 17 трофеи на најзначајните турнири, односно два помалку од Рафаел Надал (Шпанија) и три од Федерер.

После дисквалификацијата на „УС Опен“, каде беше главен фаворит и сите го гледаа на тронот, шанса за поправен ќе има на „Ролан Гарос“ кој ќе стартува во следната недела.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

– Рафа е фаворит. Веднаш зад него е вториот, Доминик Тим – додаде Ноле.

Пред патувањето за Париз, Србинот ќе се обиде да се загрее шампионски во Рим, а на стартот во второто коло ќе игра со подобриот од мечот Тенис Сандгрен (САД)-Салваторе Карузо (Италија).

Прочитај повеќе

ЛШ: Жрепката ги спои Роналдо и Меси, Јувентус и Барселона ќе играат еден против друг

Слободен печат

Лука Дончиќ е суперѕвезда во НБА, неговиот дрес е втор најомилен кај фановите

Слободен печат

Федерер откри кога се враќа на терените

Слободен печат

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Слободен печат

Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат

На денешен ден Ибрагимов го донесе првиот олимписки медал за Македонија! (ВИДЕО)

Слободен печат