27.8 C
Скопје

Ѓоковиќ ја дозна најдобрата можна вест пред „Ролан Гарос“

Кристиан Гарин денеска го елиминираше Русинот Данил Медведев на Мастерс турнирот во Мадрид со победа од 2:1 (6:4, 6:7, 6:1).

После овој триумф на Чилеанецот стана јасно дека Новак Ѓоковиќ ќе остане и натаму на врвот на АТП листата до грен слем турнирот „Ролан Гарос“ (30 мај – 13 јуни 2021 год.)

На почетокот од денешниот дуел, Медведев имаше проблем со крварење од носот, во тој дел од мечот му дозволи „брејк“ на противникот, што значеше освоен сет за водство на Гарин.

Во вториот сет Медведев успеа да израмни преку тај-брејкот, а во последниот решавачки добрата игра на Русинот не не траеше долго. Двапати загуби на свој сервис и не можеше потоа да се врати.

Гарин во четвртфиналето ќе игра со подобриот од пресметката Беретини – Делбонис.

Поврзани вести

Евро 2020, Захариевски: Не треба да има замерки за фудбалерите, тие се борат, го даваат максимумот и треба да бидеме горди на нив

Зоран Спасоски

ВИДЕО: Шведска од пенал до прва победа на Евро 2020

Слободен печат

Меси мора да ја заврши кариерата во Барселона

Слободен печат

Фудбалерите од Букурешт се преселија во Амстердам

Слободен печат

Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

Слободен печат

Тага во Торино, почина човекот кој го направи Јувентус фудбалски гигант

Слободен печат

Остави Коментар