Ѓоковиќ и Федерер не се во толку добри односи

Роже Федерер на завршниот Мастерс турнир во Лондон успеа да го совлада Новак Ѓоковиќ во последното коло од групната фаза и го елиминира српскиот тенисер од турнирот. Воедно, поразот од Федерер значеше дека Ѓоковиќ ги загуби шансите да ја заврши годината на првото место на АТП ранг листата, кое му припадна на Рафаел Надал.

– Тие двајца не се сложуваат толку добро и на Федерер му беше мило што ја запре потерата на Ѓоковиќ за првото место. Сите пред нивниот дуел велеа дека Новак ќе победи. Но, Роже покажа зашто е голем шампион и таквите тенисери никогаш не треба да се потценуваат – изјави поранешниот британски тенисер, Грег Руседски.

Пресметката во Лондон беше 49. помеѓу Федерер и Ѓоковиќ, а подобар е српскиот тенисер кој води со 26:23 во меѓусебните дуели.

Прочитајте и...  Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Малку добри вести во таборот Ѓоковиќ донесе Горан Иванишевиќ кој се надева дека ќе остане во стручниот штаб на Србинот.

Фото: EPA/PETER KLAUNZER

– Новак ги стартува подготовките на 9 декември во Монте Карло. Потоа заедно одиме во Абу Даби каде од 16 декември ќе игра на егзибициски турнир и ќе бидеме заедно до Божиќ. Потоа презема Маријан Вајда кој со Новак ќе оди во Австралија на АТП Купот и Австралија Опен. Планот е јас да бидам со него на Вимблдон и на УС Опен. Новак изрази желба на грен слем турнирите да биде со еден тренер и тоа е добра одлука – изјави Иванишевиќ.

Хрватот кој минатата година пред Вимблдон се приклучи на стручниот штаб на Ѓоковиќ, смета дека во новата сезова очекувањата се големи.

Прочитајте и...  Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер... (ВИДЕО)

– Очекувањата се големи, посебно кога работите со тенисер како што е Новак кога поразот во финалето е еден вид на неуспех. Тој уште повеќе ќе се бори идната година бидејќи оваа сезона заврши на второто место – вели Иванишевиќ.

Тој исто така откри како изгледаат подготовките на Ѓоковиќ пред секој дуел.

– Се зависи од неговото расположение. Понекогаш заедно гледаме смешни видео клипчиња и се смееме пет минути пред мечот. Единствено правило е да нема правила. Но, кога ќе излезе на теренот тоа е посебна приказна. Никогаш не сум видел таква концентрација. Имам фантастичен однос со Новак, исто така и со Вајда – открива Хрватот.

Прочитај повеќе

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат

Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Слободен печат

ЛУД РУСИН: Пред “Делиите“ се појави со шал на Партизан (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Слободен печат

Црвен картон за расизмот во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 3 =

Прочитај повеќе

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат

Казната на Сити може да го врати Пеп Гвардиола во Барселона

Слободен печат

Идеалниот тенисер според Надал: Бекендот на Ѓоковиќ, форхендот на Федерер… (ВИДЕО)

Слободен печат

Стерлинг го запали алармот во Мадрид: Се сликаше во дрес на Реал

Слободен печат

Парите го вртат светот: Лигата на шампионите со повеќе натпревари во иднина

Слободен печат