Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Светот доживеа вистински шок поради големата трагедија и смртта на еден од најдобрите кошаркари на сите времиња. Коби Брајант заедно со уште четири лица починаа во хеликоптерска несреќа која се случи во Калабаса, област во Малибу, Калифорнија.

Смртта на Брајант е голема загуба за спортскиот свет, а од веста за трагедијата е потресен и неговиот голем пријател Новак Ѓоковиќ.


Судбината сакаше Ѓоковиќ само 24 часа порано да зборува за неговото пријателство со Брајант и како НБА ѕвездата му помогнала кога поминуваше низ тежок период поради повредата на лактот.

– Коби е еден од моите ментори, кога поминував низ тежок период поради повредата на лактот, токму Брајант беше еден од тие кои беа покрај мене и ми делеа совети – им зборуваше Ѓоковиќ на новинарите во Мелбурн, само еден ден порано.

Прочитајте и...  Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

– Да се биде покрај луѓе како што се Коби или Кристијано Роналдо е неверојатно. Покрај нив двајца, јас се чувствував како мало дете – рече Ѓоковиќ.

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ: Федерер му е потребен на тенисот

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат

Бевме на чекор да ја изненадиме Русија, на крајот поразени и во Перм

Слободен печат

Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

Слободен печат

Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Премиер лига: Фернандеш ја најави победата на „црвените ѓаволи“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

5 × два =

Прочитај повеќе

Тошевски за пресврт на „романтичарите“, само бод за Шкендија во Кратово

Слободен печат

Погба сака да си оди Солскјер, Јунајтед веќе „договори“ трансфер?

Слободен печат

Смешен момент на натпреварот Македонија ЃП-Академија Пандев! (ВИДЕО)

Слободен печат

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен печат

Русија го презема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат

Сега Лацио го брка Јуве, Пандев се врати и обезбеди пенал! (ВИДЕО)

Слободен печат