Ѓоковиќ го пронајде наследникот на големата тројка - Слободен печат

Ѓоковиќ го пронајде наследникот на големата тројка

Најдобриот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ по пауза од еден месец се враќа на тениските терени и ќе биде дел од Мастерс турнирот во Синсинати каде е бранител на трофејот.

Тој на инсистирање на новинарите откри кој тенисер од младата генерација го гледа како наследник на големата тениска тројка во која се тој, Рожер Федерер и Рафаел Надал. Нивната доминација трае повеќе од 15 години и веќе имаат освоено дури 54 грен слем титули.

– Доминик Тим е главен кандидат за иден тениски број еден на АТП ранг листата. Некако ми делува дека е најподготвен од сите млади тенисери. Исто така има искуство на грен слем турнирите и настапите во финалињата. Дефинитивно го гледам Тим како иден лидер на тенисот – вели Ѓоковиќ кој издвои уште еден тенисер кој ги има сите предуслови да продолжи по нивниот пат.

– Данил Медведев исто така е иден голем шампион. Неговиот сервис и бекенд се неверојатни. Исто така го подобри и движењето, а ментално е доста силен и може да го издржи притисокот во најважните моменти. Со сите тешки дуели тој ќе станува се подобар – додава Ѓоковиќ.

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

15 − 9 =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат