Ѓоковиќ го помина Конорс, следен е Лендл

Новак Ѓоковиќ, денеска ја започна 269. недела на првото место на АТП ранг листата со што успеа да го помине легендарниот американски тенисер Џими Конорс. Конорс беше 268 недели предводник на АТП ранг листата, а следен кој ќе биде поминат е Иван Лендл.

Чехот беше на првото место дури 270 недели, и за две недели ќе биде надминат со што, Новак ќе се искачи на третото место на листата на тенисери кои најдолго време биле на првото место. На првото место се наоѓа Рожер Федерер со 310 недели како прв на АТП ранг листата, додека втор е Пит Сампрас со 286 недели.

Новак Ѓоковиќ загуби голем дел од поените бидејќи не успеа да ја одбрани титулата на УС Опен бидејќи поради повреда на рамото се откажа уште во четвртото коло. Сè уште не се знае дали Ѓоковиќ кога ќе се врати на тениските терени иако самиот тенисер се надева дека тоа ќе биде турнирот во Токио.

Прочитајте и...  Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

– За жал повредата е од посериозна природа поради која морав предвреме да си заминам од турнирот во Њујорк. Се надевам дека за недела до две повторно ќе бидам на терените. Во план ми е да настапам на турнирот во Токио, но се ќе се знае за 6-7 дена – изјави Ѓоковиќ.
Турнирот во Токио започнува на 30 септември.

Прочитај повеќе

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат

Барселона најде купец за Дембеле

Слободен печат

Педро ја продолжува кариерата во Серија А!?

Слободен печат

Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Слободен печат