Ѓоковиќ го освои најдолгиот поен на „Вимблдон“ (ВИДЕО) – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Ѓоковиќ го освои најдолгиот поен на „Вимблдон“ (ВИДЕО)

Ѓоковиќ славеше во полуфиналето на грен слем турнирот во Лондон против Баутиста-Агут во чиј меч имаше достигнување за подобрување на својата статистика.

При резултат 1:1 во сетови и 4:2 во текот на третиот сет следуваше долга размена на удари меѓу двајцата играчи.

На крајот после вкупно 45 удари подобар беше Србинот, што од 2005 година кога започна да се прати траењето на поените, е најдолг поен во историјата на ова натпреварување.

Претходниот рекорд, од 42 удари, датира уште од 2006 година кога играа Јарко Ниеминен и Димитри Турсунов. Во женска конкуренција 39 удари во 2007 година разменија Натали Деши и Елена Дементиева.

Денеска на „Вимблдон“ е женското финале од 15.00 часот меѓу седмата носителка Симона Халеп (Романија) и Американката Серена Вилијамс (10.)

Во истиот термин в недела (14 јули) е и финалната битка меѓу Ѓоковиќ и швајцарскиот тенисер Федерер кој беше подобар во „класиката“ од Рафаел Надал.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close