Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф - Слободен печат

Ѓоковиќ експресно во четвртфиналето, крај за Кори Гоф

Новак Ѓоковиќ во три сета и без многу мака го совлада Диего Шварцман.

Седумкратниот побеник на Автралија Опен и бранител на трофејот, Новак Ѓоковиќ, се пласира во члетвртфиналето откако со 6:3,6:4,6:4 го совлада Аргентинецот во осминафиналето.

Ова за Ѓоковиќ е 45. пласман во четвртфиналињата на грен слем турнирите или 11. само на Австралија Опен. Негов противник во четвртфиналето ќе биде Канаѓанецот Милош Раонич кој со 6:4,6:3,7:5 го елиминира Марин Чичиќ од Хрватска.

Кај дамите, една од фаворитките за трофејот, Петра Квитова со пресврт ја совлада Марија Сакари од Грција и се најде меѓу осумте најдобри во Мелбурн. Квитова го загуби првиот сет во тај брејкот, но потоа ги доби наредните два со 6:3,6:2 за пласман во наредната рунда.

Тинејџерската сензација Кори Коко Гоф е елиминирана во осминафиналето од нејзината сонародничка, Софија Кенин. Младата Гоф го доби првиот сет со 7:6, но тоа беше се што успеа да направи.

Прочитајте и...  Лацио е сериозен конкурент за титулата, со пресврт го совлада Интер (ВИДЕО)

Кенин во вториот сет поведе со 4:1 и рутински гого приведе крајот на сетот (6:3), за во одлучувачкиот трети сет целосно да ја надигра младата Американка. Кенин третиот сет го доби со максимални 6:0. .

Нејзина противничка во полуфиналето ќе биде Онс Жабер од Тунис која со 7:6,6:1 ја совлада Ванг од Кина.

 

Прочитај повеќе

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Остави Коментар

седум − два =

Прочитај повеќе

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат