Ѓоковиќ е ментално посилен од Надал и Федерер

Австриецот Доминик Тим упати големи комплименти за првиот тенисер на АТП ранг листата.

Третиот тенисер на светот смета дека Новак Ѓоковиќ е ментално најсилниот тенисер во историјата. И двајцата испаднаа во четвртфиналето на турнирот во Виена, но Тим смета дека раната елиминација нема многу да влијае на српскиот тенисер.

Прв пат играв против Новак во 2014 година. Тој беше на највисоко ниво, неколку дена претходно го уништи Томаш Бердих во финалето на турнирот во Шангај. Јас се надевав да не ме уништи и мене. Веднаш ја приметив неговата аура, феноменална игра, но успеав да пружам силен отпор, добро се држев и на крајот загубив со 6:3,6:4, а тоа е далеку од катастрофа. Во 2018 година, во полуфиналето во Рим загубив со убедливи 6:0,6:1, но три недели подоцна го победив на Ролан Гарос“, пишува Тим за официјалниот сајт на турнирот во Виена.

Прочитајте и...  Најинтересните изјави на Марадона: Кој танцува со својата сестра, зашто Роналдо продава шампон за коса...

Австриецот исто така нагласи што го прави Новак Ѓоковиќ посебен во однос на конкуренција, а меѓу ние се и Рожер Федерер и Рафаел Надал.
Новак најверојатно е ментално најсилниот играч на сите времиња. Имавме неколку фантастични дуели-екстремно е професионален, секогаш е 100 проценти сконцентриран, а исхраната ја подигна на повисоко ниво. Ѓоковиќ ментално е посилен и од Федерер и од Надал“.

Новак Ѓоковиќ и Доминик Тим досега имаат играно 11 пати меѓу себе, а српскиот тенисер води со 7:4 во победи.

Поврзани вести

Триумф на фудбалерките на Казахстан

Слободен печат

Мојсовски го прими бронзениот Аземи: Медалот на Ардијан влева надеж дека боксот се враќа таму каде што му е местото

Слободен печат

Ибрахимовиќ на 39 години ќе игра на Европско првенство?

Слободен печат

Нема теорија на завера: Нови детали за тоа што се случувало во домот на Марадона

Слободен печат

Фудбалерите без напредок на ФИФА ранг листата, останаа на 65. место

Слободен печат

ВИДЕО: Чичко Дончо му порача на селекторот Ангеловски: Браво Игоре, не израдува сите бе синко

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian