21.8 C
Скопје

Годишнина од првиот смртен случај: Њујорк оддаде почит на околу 30.000 починати лица од ковид-19

На Бруклинскиот мост во Њујорк синоќа беше одбележана една година од првиот смртен случај од ковид-19 и беше одржан виртуелен помен за околу 30.000 жртви во пандемијата во градот.

Церемонијата почна со настап на Њујоршката филхармонија, а цело време беа проектирани фотографии на жителите на Њујорк кои го загубија животот во пандемијата.

Градоначалникот Бил де Блазио изјави дека бројот на жртви од ковид-19 во Њујорк е поголем од изгубените животи во Втората светска војна, во Виетнам, во терористичките напади од 11 септември и во ураганот „Сенди“ заедно.

Според научниците, вирусот повеќе недели циркулирал во Њујорк, пред 2 март во 2020 година кога беше потврден првиот случај.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар