-8 C
Скопје

Годинава тешко дека ќе се отворат преговорите и за Македонија и за Албанија, вели Вархеји

Годинава тешко да се започнат преговорите за ЕУ и за Албанија и за Македонија рече европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји, во Европскиот парламент, за време на дебатата за состојбата на Западен Балкан – 25 години по Дејтонскиот договор.

Тој зборуваше во Комитетот за надворешна политика на Европскиот Парламент.

-Во поглед на Македонија и Албанија, морам да признаам дека сè уште имам надеж, но се помалку надеж дека ќе успееме да ја донесеме таа одлука годинава, да ја утврдиме преговарачката рамка за двете земји. Но, вложуваме многу енергија со германското претседателство да се обидеме тоа да се случи. Да ја искористам приликата која ја имам пред парламентите кои учествуваат во оваа дебата, директно или индиректно да ни помогнат да постигнеме решение за ова, затоа што мораме да донесеме решение по ова прашање, во спротивно Европската Унија го ризикува кредибилитетот доколку да не го испорача даденото ветување кога ги започнавме преговорите со двете држави. И исто така, Македонија треба да направи дополнителни напори да излезе во пресрет со бугарските стравувања и да се обиде да најде решение кое е еднакво прифатливо за двете земји, рече еврокомесарот за соседска политикаи проширување.

Прочитајте и...  СРЕДНОШКОЛЦИТЕ НАЈАВИЈА БОЈКОТ: Нема настава доколку не им се исполнат барањата

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар