Годинава март потопол од вообичаено, со натрпосечни количества дожд

 Март годинава бил потопол од вообичаеното, но и со натпросечни количества на врнежи, односно екстремно влажно време. Над 15 дена во месецот средната дневна температура, со исклучок на Маврово, била над пет степени од вообичаеното.

Највисоката максимална температура била 25.9 степени во Гевгелија и е измерена на 13 март, додека најниската -9.1 степен е измерена во Маврово на 24 март.

Споредено со многугодишните средномесечни температури, годинава во март вредностите се повисоки за еден степен на ниво на држава. Средната месечна температура варирала од 2.2°С во Маврово до 9.9°С во Гевгелија.

Врнежите биле застапени во текот на целиот месец, но најмногу во првата декада. Тогаш или поточно на 8 март се измерени и максимални 22 сантиметри снежна покривка.

Прочитајте и...  Разрешувањето на Реџепи е за да се прикрие криминалот, тврди конкурентот на Реисот

Месечната сума на врнежи варирала од 68 мм на Зајчев Рид кај Скопје до 186 мм во Маврово, додека максималната дневна сума на врнежи од 50 мм била регистрирана во Крива Паланка на 8 март. На Зајчев Рид кај Скопје, како и во Охрид и Крива Паланка се надминати апсолутните максимални еднодневни врнежи (1961-1990).

Споредено со мартовската многугодишна просечна сума (1981-2010), средната месечна сума на врнежи годинава во март била 60 мм или 128 проценти поголема од просечната на ниво на држава.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат

Се чека дури 14 дена за испорака: Календар со нацисти предизвика бес ширум светот!

Слободен печат