Го запираат развојот на спортот, наидовме на игнорантски однос – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Го запираат развојот на спортот, наидовме на игнорантски однос

Во прилог на соопштението, се доставува иницијативата и барањето за Вонредно легитимно Собрание на Македонскиот Олимписки Комитет...

Иницијативниот одбор за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет, за активностите и случувањата, до спортската и пошироката спортска јавност го дава следното соопштение:

– Иницијативниот одбор за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет, во изминативе денови имаше средби со челниците на Македонскиот олимписки комитет во насока на уредување на односите и состојбите во олимпискиот спорт во Република Северна Македонија, во кои се наталожиле и го запираат развојот на спортот во изминативе дваесетина години.

За жал, Иницијативниот одбор наиде на неприфаќање и игнорантски однос, поради што нема и конкретни резултати и подготвеност за соработка.
Затоа, Иницијативниот одбор за уредување на односите во Македонскиот олимписки комитет, за иницијативата го запозна Меѓународниот Олимписки Комитет, Владата на Република Северна Македонија и Агенцијата за млади и спорт и побара од Македонскиот олимписки комитет, согласно Олимписката повелба, законот и Уставот на Република Северна Македонија, да закаже Вонредно легитимно Собрание на Македонскиот олимписки комитет, со барање мнозинството на Собранието на Македонскиот олимписки комитет да биде составено од федерациите од олимписките спортови.

Во прилог на Соопштението, ја доставуваме и Иницијативата и барањето за Вонредно легитимно Собрание на Македонскиот Олимписки Комитет, побарано и поддржано од: Боксерската, Атлетската, Боречката, Спортско Стрелачката, Карате, Бадминтон, Кајакарската, Пинг-понгарската, Шаховската, Велосипедската, Мечувалечката, Коњичката, Едриличарската, Триатлонската, Скијачката, Одбојкарската, Хокеарската и Спортско качувачката федерација, со определба спортот во Македонскиот олимписки комитет да го водат и креираат спортистите и спортските работници.

Инцијативата е поддржана и од голем број на национални спортски федерации од неолимписките спортови, олимпијци, врвни спортисти и спортски работници –

– ИНИЦИЈАТИВЕН ОДБОР –
Атлетска федерација на Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close