Го сменивме системот и го запревме Меси – Слободен печат
СпортФудбал

Го сменивме системот и го запревме Меси

Селекторот на Бразил е среќен по победата над големиот ривал во полуфиналето на Копа Америка и се радува на финалниот дуел на славниот стадион „Маракана“.

Репрезентацијата на Бразил обезбеди пласман во финалето на Копа Америка откако во полуфиналето беше поуспешна од Аргентина со 2:0. Рецептот за триумф над „гаучосите“ беше менување на формацијата на „кариоките“ и тоа поради Лионел Меси.

– За да го неутрализираме и запреме Меси, моравме да ја смениме формацијата, Фирмињо го повлеков да игра подефанзивно. Имавме и помал посед на топката но тоа беше дел од планот. Лионел Меси е неверојатен фудбалер. Иако во Аргентина има уште неколку екстра фудбалери, Меси заслужува посебно внимание – изјави селекторот на Бразил, Тите.

Бразил со победата над Аргентина се пласира во финалето на Копа Америка, а ова е прво големо финале за „кариоките“ по 2013 година кога триумфираа на Купот на конфедерации. Последен пат Бразил играше во финале на Копа Америка во 2007 година кога и за последен пат триумфира.

Тите е пресреќен не само поради тоа што неговите избраници ќе играат за титулата, туку и поради тоа што финалниот натпревар ќе се одигра на најсавниот фудбалски стадион „Маракана“.

– Навистина ќе станам селектор на Бразил. луѓето во Бразил тука ве сметаат за фудбалер само доколку сте играле на „Маракана“. Истото се однесува и за тренерите – вели Тите.

Противник на Бразил во финалето ќе биде победникот од вториот полуфинален дуел кој се игра доцна вечерва (02:30 ч.), а се среќаваат Чиле и Перу.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close