Го открила трикот како за три години заштедила да купи стан

Во 2015 година, таа купи нов стан во Оукленд, откако заштеди пари за само три години. Притоа, таа избегна и задолжување во банка, со камата и долг период на отплата.

Чери Хоуи од Нов Зеланд стана хит на Интернет, откако сподели едноставен трик како заштедила пари за нов стан за само три години и го откри својот „рецепт“ во една група на Фејсбук, каде воодушеви многумина со својот метод на заштеда.

Во 2015 година, таа купи нов стан во Оукленд, откако заштеди пари за само три години. Притоа, таа избегна и задолжување во банка, со камата и долг период на отплата.

– Мајка ми ме научи како да го организирам трошењето пари и по три години успеав да купам стан“, сподели Чери.

Што е тајната? Чери тврди дека парите што ги заработувате треба да се поделат на три различни сметки.

Прочитајте и...  НАСА ПРЕДУПРЕДУВА: Голем астероид се доближува кон Земјата!

Првата сметка е за општи трошоци, како што се трошоци за сметки, кирија, превоз, неделен џепарлак пари, итн. На друга сметка парите што планирате да ги потрошите за да одите на фризер, да купувате облека и чевли, подароци, евентуални трошоци за лекар итн., додека на третата сметка треба да ги ставите парите што сакате да ги заштедите.

Таа вели дека е неопходно да се придржуваме до овие поделби и да не се троши повеќе од планираното.

– Немојте да бидете во искушение од друга сметка да трошите пари на намирници или обратно. Важно е да се придржувате кон она што си го поставивте, рече таа, објаснувајќи дека на овој начин не мора да се штеди за стан, туку за она што еден човек го посакува, како патување, нов автомобил, фонд за пензионирање.

Прочитајте и...  Двајца полицајци повредени во нередите во Лас Вегас: Расните немири не се смируваат во САД! (ВИДЕО)

Во овој модел, важно е „само“ да имате доволно голем приход за да поделите доволно пари на три различни сметки.

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат