Го освои првиот трофеј, а веќе им се заканува на Ноле, Рафа и Федерер!

Шаповалов верува дека следната година ќе има промени, но тоа не значи дека ќе се откажат Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал и Рожер Федерер.

– Сигурен сум дека ќе има многу изненадувања следната сезона. Големата „тројка“ и натаму е активна и уште игра добро. Но, порано или подоцна, ќе биде симната од врвот. Само треба да бидеме трпеливи – рече Шаповалов.

Ѓоковиќ има 32 години, Надал една повеќе, додека Федерер има 38 години. Иако се приближува до својата 40 година, Швајцарецот неодамна даде изјава во врска со завршувањето на кариерата. Шаповалов наведе неколку играчи за кои верува дека ќе доминираат во светскиот тенис во блиска иднина.

– Помладите играчи полека почнуваат да се искачуваат на АТП-листата. Медведев навистина направи голем напредок во последните месеци. Сигурен сум дека многумина ќе го следат, има толку многу талентирани момци. Тука се уште Френсис Тијафо, Стефанос Циципас, Александер Зверев – додаде Канаѓанецот.

Прочитајте и...  Зидан: Се надевам дека Меси ќе остане во Барса

Шаповалов има 20 години и моментно се наоѓа на 27 позиција на АТП ранг листата. Турнирот во Стокхолм (Шведска) беше првиот пехар во кариерата, а нема сомнение дека ќе ги има уште многу во неговата иднина.

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гризман е како буре барут, двете екипи од Манчестер тропнаа на вратата на Барселона

Слободен печат

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат