Гневот од САД се пресели во Европа: Демонстрации во Париз против расната неправда и полициската бруталност (ФОТО+ВИДЕО)

Француската жандармерија употреби солзавец за да ги растера демонстрантите од улиците на Париз, кои синоќа палеа и кршеа во знак на протест против расната неправда, полициската бруталност и насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис.

Како што пренесуваат странските агенции, овие протести потсетуваат на масовните, насилни демонстрации што се случија во Париз, а потоа и во други француски градови, по повод смртта на Адам Траоре во полициски притвор во париското предградие на Бомо сир Уаз во 2016 година.

Погледнете како изгледаше француската престолнина во последните 24 часа:

Прочитајте и...  Целото хрватско Министерство за наука и образование е во изолација
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON
Париз, Франција / 02 Јуни 2020 / Фото: EPA-EFE/IAN LANGSDON

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Професори

Слободен печат

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат