ГЛОРИЈА ЈА ПУСТОШИ ШПАНИЈА: Најмалку осум загинати и тројца исчезнати (ВИДЕО)

Глорија се смета за најлошото морско невреме од 2003 година наваму.

Најмалку осум луѓе загинаа во источна Шпанија во бурата Глорија. Невремето е попратено со силни ветришта и бранови во висина до 13,5 метри.

Три лица се сметаат за исчезнати откако Глорија го погоди регионот.

Невремето денеска почна да стивнува откако повремено остави без електрична енергија повеќе од 200.000 луѓе. Според податоците на шпанските власти, уништени се огромни полиња со ориз, а во 30-тина региони прогласена е алармантна состојба поради поплавите кои настанаа како последица на бурата.

Глорија се смета за најлошото морско невреме од 2003 година наваму.

Локалните власти велат дека вакво нешто не се случило досега.

-Не можеме да се сетиме дека некогаш се случило нешто слично, изјави локален градоначалник, Луис Солер.

Прочитајте и...  Канцелариите во САД полупразни, Гугл, Твитер и Ербиенби остануваат на далечинска работа до следното лето

Прочитај повеќе

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат

Европската агенција за лекови го одобри дексаметазонот за лекување на коронавирусот

Николовски: Во борбата против корупцијата никој не смее да биде заштитен

Маријана Митровска

Нови рестрикции во Мадрид: Ограничен пристап до паркови и јавни места, како и собири до шест лица

Жителите на Шуто Оризари вечерва останаа без вода

Слободен печат