Глобални протести за климатските промени во 150 земји, меѓу кои и Македонија

Илјадници претежно млади луѓе излегоа на улиците во Австралија и азископацифичките земји и ги почнаа глобалните протести со кои ги повикуваат светските лидери на самитот на ОН за климатски промени да донесат итни мерки за да се спречи еколошка катастрофа.

Протести, кои ги иницира 16-годишна шведска активистка Грета Тунберг, се планирани во околу 150 држави.

Целта е да се укаже на последиците од климатските промени врз планетата и да се упати барање до владите итно да се ограничат активностите кои водат кон понатамошно загадување на животната средина.

Протестите ќе „кулминираат” во Њујорк кога Тунберг, која веќе е номинирана за Нобелова награда поради својот активизам за климата, ќе предводи собир пред седиштето на ОН.

Прочитајте и...  Стаменковска Стојковски: Владата веднаш да преземе мерки за заштита на вработените во јавниот сектор

Грета Тунберг на Твитер објави дека има огромен одѕив на демонстрантите во Австралија, и напиша дека тие веќе поставиле стандарди кои ќе ги следат други млади луѓе кои денеска се ќе се соберат во Азија, Европа и Африка.

Кај нас, движењето Fridays for Future за денеска најави протест пред Владата со почеток од 13 часот.

Од „Петоци за иднината Скопје“ побараа од средните училишта во Скопје да им дозволат на средношколците денеска да ги напуштат првите два часа од втората смена.

Прочитај повеќе

Чулев: Големата бројка на лица кои се носители на вирусот е факт кој не смееме да го игнорирамe

Слободен печат

Затворени вратите на гробиштата кон Бутел и Ново Лисиче (ФОТО)

Горан Наумовски

Европол отвори центар за борба против финансискиот криминал

Слободен печат

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат