Глоба од 2000 евра за Скопјанец за непочитуване на мерката самоизолација

На 17 март се вратил во земјава по престој во Словенија. На 18 март, при извршената проверка, полициските службеници не го затекнале во домот.

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе предлог за изрекување казна во висина од 2.000 евра против скопјанец за непочитување на задолжителна самоизолација.

– Обвинетиот, на 17 март се вратил во земјава по престој во Словенија, како ризична земја за ширење на коронавирусот Ковид-19 и на граничнот премин Табановце потпишал изјава дека ќе спроведе задолжителна самоизолација во период од 14 дена во неговиот дом. На 18 март, при извршената проверка, полициските службеници не го затекнале во домот, стои во соопштението од ОЈО.

Надлежниот јавен обвинител на Основниот кривичен суд Скопје му предложил на лицето да му изрече парична казна од 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде одредена на 20 евра во денарска противвредност.​

Прочитајте и...  Бектеши: Моментално стоиме одлично со снабдувањето на основите производи кои се потребни, нема основ за паника

 

Прочитај повеќе

Германското министерство го забрани користењето на ZOOM преку службените мобилни

Слободен печат

Повеќе од три лица не смеат да се возат во автомобил, вклучително и возачот 

Слободен печат

Влада: Секое отпуштање од работа не значи дека е поврзано со корона кризата

Слободен печат

Бруно Ле Мер: Неуспехот на Еврогрупата со кризата на коронавирусот ќе биде „незамислив”

Лицата на кои им е лошо можат без никаква дозвола да се упатат во болница

Слободен печат

Во Грција контрола на сите возила на автопатите и патарините, 300 евра казна за прекршувачите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Електронски извадете дозвола за движење за време на полицискиот час

Слободен печат

СЕ бара владите да ги почитуваат човековите права, демократијата и владеењето на правото

МИА Агенција

(ВИДЕО) Слободен печат во Свети Николе: Во градот без коронавирус животот тече нормално, но под маски

Американски разузнавачи уште во ноември предупредиле за опасна болест во Вухан

МИА Агенција

Од 9 часот наутро до 13 часот автобусите на ЈСП нема да сообраќаат

Слободен печат

Папата Франциск ги осуди луѓето кои се обидуваат да заработат на кризата со коронавирусот

МИА Агенција