ГЛЕДАТЕ СОДРЖИНИ ВО „ИНКОГНИТО“: Ќе ве изненади што сè Гугл знае за вас

Ако мислите дека сте заштитени со тоа што одредени интернет-содржини ги следите преку инкогнито прозорецот на Гугл хром, тогаш апсолутно не сте во право.

Предноста на оваа опција е што не зачувува историја на пребарување на вашиот компјутер, но тоа не значи дека податоци за вашата активност на интернет не постојат во базата на Гугл. И тоа, знаат и дека го користите инкогнито-модот додека го правите тоа.

Пребарувачот, кога ќе го вклучите инкогнито, проверува дали е активен вашиот „FileSystem API“ и откако ќе констатира дека не е, тогаш ви „нуди“ сосема поинакво пребарување, кое не би го добиле со обичното пребарување.

Сепак, овојпат Гугл решава уште повеќе да излезе во пресрет, бидејќи е забележана голема активност на овој начин на форуми и мрежи каде се бара помош поради насилство, сексуално злоставување и помош при суицидност.

Прочитајте и...  „Седи долу, и во криминалот сум подобра од тебе“: Паднаа тешки зборови помеѓу Ана Николиќ и Раста! (ВИДЕО)

Тие планираат на овој начин да воведат и систем кој ќе реагира доколку се забележи значителна активност на одредени страници, а во исто време и да го заштитат корисникот.

Оваа новост не им се допаѓа на онлајн издавачите кои нудат одреден број бесплатни прегледи, а потоа треба да се плати членарина. Инкогнито-опцијата дозволува да се читаат содржини без да се достигне бројот на максимално дозволените посети.

Прочитај повеќе

Виц на денот – Кусур

Слободен печат

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат