-2 C
Скопје

Гледаноста на големото НБА финале на историски минимум

Рејтингот на гледаност на најсилната кошаркарска лига во светот е во опаѓање.

Првите три натпревари од големото финале во НБА лигата помеѓу Лос Анџелес лејкерс и Мајами хит имале најниска гледаност во САД откако се бележат податоците за гледање натпревари на ТВ екраните во директни преноси.

Првиот натпревар од финалето го гледале 7.57 милиони луѓе, вториот 6.9 милиони, а бројките се уште помали за третиот натпревар. Првата победа на Мајами во финалната серија во живо пред ТВ екраните ја гледале само 6.93 гледачи.

Досегашниот негативен рекорд во гледаност го држеа екипите на Сан Антонио спарс и Њу Џерси нетс од 2003 година со 8.06 милиони.

Голем удел во намалената гледаност на финалето во НБА лигата има и најпопуларниот спорт во САД, НФЛ лигата. Имено, третиот натпревар од финалето помеѓу Лејкерси и Мајами започна 55 минути пред специјализираната НФЛ емисија „Sundau Night Football“ и натпреварот помеѓу Филаделфија и Сан Франциско кој го следеле 15 милиони гледачи.

Прочитајте и...  Заврши позајмицата на Игало во Манчестер јунајтед

Поврзани вести

Футсал: Босанците сакаат победа против Македонија

Слободен печат

Сензација на „Олд трафорд“, фенерџијата го сруши Јунајтед

Слободен печат

ВИДЕО: Јувентус си обезбеди полуфинална пресметка со Интер во италијанскиот Куп

Слободен печат

Европскиот и светскиот првак ќе играат меѓу себе, Франција по продолжението во полуфинале

Слободен печат

Реми на Тухел на дебито на клупата на Челси

Слободен печат

Озил ги фрли Турците во транс: Никогаш повеќе Бундеслига, никогаш повеќе Германија

Слободен печат

Остави Коментар