Глаук Конјуфца избран за нов претседател на Собранието на Косово

Собранието на Косово ја започна својата конститутивна седница во 15.00 часот. Прво точка на дневен ред било формирање на мандатната Комисија за верифицирање на мандатите, јавуваат косовските медиуми.

Движењето Самоопределување, го предложи Глаук Конјуфца за нов собраниски спикер, кој потоа бил изгласан со 75 гласа „за“, 27 против и шест пратеници воздржани пратеници.

На денешната седница присутни биле 111 пратеници, додека 10 пратеници не се наоѓале во салата.  Во салата не биле присутни, Рамуш Харадинај, Абелард Тахири, Уран Исмајили, Пал Лекај и Енвер Хоџај.

 

Прочитајте и...  Ангеловска на тркалезна маса на СБ за поддршка на приватниот сектор во КОВИД-19

Прочитај повеќе

Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Слободен печат

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Во Дебар шестмина новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Трет ден протести пред бугарската Влада, пред зградата е распореден полициски кордон

Слободен печат

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

Слободен печат

Во последното деноноќие од Ковид-19 почина 24-годишно лице

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жбогар: Вирусот е дел од нас, никаде без маска!

Слободен печат

Чулев: Сите прекршители во изборниот процес ќе бидат најстрого казнети (ВИДЕО)

Слободен печат

СПМ: Вработените во МВР професионално да ги извршуваат задачите за време на изборите

Слободен печат

ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО ЦРКВА ВО ЈОХАНЕСБУРГ: Затворени над 200 лица, петмина се убиени

Слободен печат

Парламентарни избори 2020: Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

МИА Агенција

МВР во потрага по поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат