Гласен текстилец: Новиот Закон за работни односи мора да обезбеди поголема заштита и унапредување на работничките правa

Гласен Текстилец - Кристина Ампева/ФОТО: Screenshot/Youtube

Новиот Закон за работни односи мора да обезбеди поголема заштита и унапредување на работничките права, велат од Гласен текстилец за Сител.

Отсуството од работното место по основ мајчинство или татковство, зашто ќе може и таткото да го користи ова право, мора да биде 100% исплатено, за да се задржат младите луѓе во земјава и да се мотивираат да оформат семејства.

„Да не се дозволи прераспоредување на работните места откако ќе се искористат овие отсуства, дали од мајката, дали од таткото, кога ќе се вратат на работното место, бидејќи во предлог Законот што во моментот го имаме тоа се дозволува и затоа побаравме прецизирање и заштита на бремените жени кои се со договори на определено работно време“ изјави Кристина Ампева, Гласен текстилец -Штип.

Од Гласен текстилец бараат и да нема застарување на побарувањата по основ плати и придонеси, зашто освен работниците губи и државата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот