Гласањето за недоверба на Владата на Борисов ќе биде на 29 јануари

Гласањето за недоверба на владата на бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе биде одржано на 29 јануари, јави БГНЕС.

Дебатите за гласањето недоверба се одржаа денеска, откако во понеделникот Бугарската социјалистичка партија (БСП) поднесе таква иницијатива. Социјалистите тврдат дека половина милион Бугари се подложни на систем на рестрикции на вода, со опасност тој број да се зголеми.

„Бугарите дишат еден од најзагадениот воздух во Европа и земјата е претворена во депонија”, тврди БСП.  Според лидерката на левицата Корнелија Нинова, дури и ако се најде решение за кризата во Перник, Владата не знае што ќе се случи со Шумен, Сливен, Ботевград, Трговиште и Ловеч.

Кризата со водата што го зафати градот Перник и околните села предизвика серија протести и ги натера опозициските социјалисти да побараат гласање недоверба во централно-десничарската влада на премиерот Бојко Борисов.

Прочитајте и...  Филипче: Успешноста на лекување на детските малигноми е над 80 отсто (ФОТО)

Прочитај повеќе

Судир меѓу полиција и демонстранти во Лондон, уапсени 32 лица (ФОТО)

Слободен печат

Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Слободен печат

Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Слободен печат

Регионални избори во Италија и референдум за кратење на бројот на пратеници од 945 на 600

Слободен печат

Анализа на причините: Раст на процентот на позитивни случаи од ковид тестовите од 6,5 на 8

Слободен печат

Метео: Утринските температури до 13 степени, сончево и топло преку ден

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Казна

Слободен печат

Словенија наложи задолжително носење маски и на отворено

Маријана Митровска

Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Слободен печат

Уапсени 10 полицајци во рација за нелегални казина во Косово

Маријана Митровска

Нема смртни случаи денеска во Хрватска, но бројот на заразени расте

Слободен печат