Гласање за недоверба на владата во Молдавија поради назначување главен обвинител

Парламентарната група на Партијата на социјалистите на Република Молдавија (ПСРМ) иницираше гласање доверба на коалициската влада на Маја Санду, чиј коалициски партнер се токму тие. Тоа е направено бидејќи владата без консултации со партнерите направила измени во процедурата за назначување главен обвинител на земјата, соопшти денеска пратеникот од ПСРМ, Василиј Боља, цитиран од Тасс.

-Парламентарната група на Партијата на социјалистите побара гласање недоверба на владата, која изготви предлог закон што го прекршува Уставот, рече Боља.

Судбината на владата ќе биде одлучена веќе следната недела, на следната седница на парламентот.

Опозициската Демократска партија на Молдавија веќе изрази подготвеност да го поддржи барањето за изгласување недоверба.

Конфликтот меѓу коалициските партнери се појави околу изборот на нов главен обвинител. Според Уставот, тој се назначува од претседателот на земјата, на предлог на Високиот обвинителски  совет. Владата, во меѓувреме, самоиницијативно поднесе измени во Законот за Обвинителството, според кои, премиерот лично ќе му предложи на Високиот обвинителски совет избор меѓу двајца кандидати, откако комисијата што беше формирана од Министерството за правда не се справи со оваа задача.

Прочитајте и...  Отворено писмо од Шербеџија за нападите од медиуми кон Тозија - Не треба да се предадеш!

Партијата на социјалистите на Република Молдавија формира парламентарно мнозинство со Партијата за акција и солидарност, на премиерката Маја Санду, и платформата „Достоинство и вистина”.

Според Боља, процедурата за назначување нов главен обвинител била предвидена во коалицискиот договор. Освен тоа, дејствијата на премиерот бил во спротивност со Уставот на земјата, забележа тој.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВO: Венко Филипче ќе ја соопшти одлуката за претстојниот викенд

Слободен печат

Пентагон распореди 1.600 американски војници во околината на Вашингтон

Слободен печат

Што позајми Илон Маск од Русите за да им создаде моќно летало на Американците

Слободен печат

Жерновски: Не очекувам Бугарија да не блокира за ЕУ

Слободен печат

Социјалните мрежи преплавени со сцени од полициска бруталност, ниту децата не се поштедени (ВИДЕО)

Слободен печат

До крајот на годината Велика Британија го напушта единствениот пазар на ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Трамп: Здравиот разум налага да се повика Путин на Самитот на Г7

Слободен печат

Критичарите со жестоки напади врз Трамп: Америка не е борбено поле, нашите сограѓани не се непријатели (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрадули: Велосипедизмот со себе носи социјални, економски и еколошки придобивки

Слободен печат

Осум минути се слушаше само дишње: Aмериканска детска телевизија ги поддржа протестите на необичен начин (ВИДЕО / АУДИО)

Слободен печат

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Слободен печат