17.8 C
Скопје

Гласаа новинарите на „ЕСПН“: Никола Јокиќ е МВП!

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ е избран за најкорисен играч во НБА лигата за сезоната 2020/21 во интерна анкета меѓу новинарите на „ЕСПН“. Во овој угледен медиум сакаа изборот да биде што е можно поверодостоен, а во анкетата учествуваа најмалку по двајца новинари од 28-те градови од каде доаѓаат НБА-клубовите.

Како резултат на гласањето, најдобриот кошаркар на Денвер, Никола Јокиќ, го освои убедливото прво место. Српскиот репрезентативец освои 90 од вкупно 101 прво место.

Кошаркарот за екипата од Колорадо оваа сезона има просек од 26 поени, 10,9 скока и 8,8 асистенции. Нагетси моментно се четвртопласирани на Западот со учинок од 35-20.

На второто место е центарот на Филаделфија, Џоел Ембид, кој доби први места. Зад Јокиќ и Ембид е двократниот последователен МВП, крилото на Милвоки, Јанис Адетокумбо.

На четвртото и петтото место се Демиен Лилард од Портланд и плејмејкерот од Бруклин, Џејмс Харден. Најдобриот играч на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс го освои шестото место во анкетата.

Поради проблеми со срцето, Олдриџ ја заврши НБА кариерата

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар