Глас за Македонија од Куманово: Борба против корупција, поддршка за мали семејни фирми

Политичката партија „Глас за Македонија” се залага за борба против корупцијата, против партизација на државата, јакнење на малите семејни бизниси и поддршка за мали и средни претпријатија, порачаа на денешната средба со кумановци, претседателката на партијата, Солза Грчева и носителката на листата во ИЕ2, Адриана Богдановска Тоскиќ.

-Народот е претворен во гласач, но токму народот мора да ги носи клучните одлуки, вели Грчева, додавајќи дека има механизми за промени во политичкиот систем со кој народот може да контролира каде и зошто се трошат неговите пари. Во програмата, посочи Грчева обрнато е внимание на националната економија, на малите и средните претпријатија.

– Храбро кажуваме дека нам администрацијата ни е огромна. Ние ќе ја намалиме барем за 30 проценти за три години. Предност ќе дадеме на мали семејни фирми и средни претпријатија, изјави Грчева.

Прочитајте и...  Во страотна автобуска несреќа во Унгарија еден загинат и 34 повредени (ФОТО)

Глас за Македонија, додава таа, е светол пример за родова еднаквост и од петте носители, четири се жени додека на листите подеднакво се застапени и жени и мажи, а има и голем број на млади луѓе.

– Клучно ни е образованието и здравството коешто гледате каков колапс доживува овие денови. Мораме овие системи да ги дигнеме да живееме нормално, значи пред сè борба со корупцијата, вели Грчева.

Носителката на листата во ИЕ2, Адриана Богдановска Тоскиќ вели дека многу важни се националните прашања.

– Главниот фокус ќе биде департизација на државата, подобрување на квалитетот на живеење на граѓаните и силна борба против корупцијата, не само институционалната туку и корупцијата на духот што владее, вели Богдановска Тоскиќ.

Прочитајте и...  Лизгање на земјиште во Индија однесе 42 животи: Монсунските дождови го попречуваат трагањето по дваесетина исчезнати (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат