Ѓукановиќ: Ги подржуваме амбициите на Косово да стане членка на Советот на Европа и да добие статус на кандидат за ЕУ

Мило Ѓукановиќ/ Фото Savo PRELEVIC / AFP / Profimedia

Црна Гора ги разбира амбициите на Косово да стане членка на Советот на Европа и да добие статус на кандидат за ЕУ ​​и ние силно го поддржуваме тоа, изјави денеска претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ по средбата во Подгорица со неговата колешка од Косово Вјоса Османи.

Ѓукановиќ истакна дека Црна Гора внимателно следи сè што се случува во преговорите меѓу Косово и Србија.

„Убедени сме дека може да се постигне одржлив договор. Со решавање на тоа прашање суштински би се решила стабилноста на овој регион“, потенцира црногорскиот претседател.

Османи оцени дека само една земја во регионот не сака добрососедски односи, а тоа, како што рече, е Србија. – Тоа е единствениот извор на ризик за нестабилност. Стратешка цел на ЕУ е сите овие земји да станат членки на Унијата, бидејќи само така ќе се постигне мир во регионот, смета претседателката на Косово, додавајќи дека рускиот претседател Владимир Путин ги нарекува Црна Гора и Косово „привремени проекти“.

„Црна Гора и Косово се суверени држави и јасно посветени на патот кон членство во ЕУ. Ќе продолжиме да работиме на решавање на прашањата од нашето болно минато. Ќе продолжиме по патот на мирот и стабилноста“, рече претседателката на Косово.

Според неа, Црна Гора досега покажала јасна поддршка за Косово во сите области.

Поддршката на Ѓукановиќ досега е многупати докажана. Не се сомневам дека поддршката од Црна Гора ќе продолжи, изјави Османи, која е во дводневна посета на Подгорица.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот