Ѓорѓиевски: Тренерот избра прави играчи, секој тренинг нè мотивираше на патот кон титулата

Марко Ѓорѓиевски („Шкупи“) со шампионскио трофеј/Фото: facebook

– Не добив некоја голема минутажа, не се ни жалев, си ја чекав вредно шансата. Но, знам дека можам повеќе и повеќе голови да постигнувам што ми е работа – вели напаѓачот на Шкупи.

Фудбалскиот клуб Шкупи од скопски Чаир е новиот шампион во Првата лига. Тимот предводен од тренерот Гоце Седлоски со своите игри и резултати ја остварија целта и ќе биде нашиот претставник ова лето во квалификациите за ЛШ.

Сезоната чаирчани ја завршија во победнички стил на домашен триумфирајќи над Академија Пандев со 3:0, по што започна славјето заедно со навивачите, а потоа го кренаа и шампионскиот трофеј кој им го додели ФФМ.

Младиот македонски репрезентативец Марко Ѓорѓиевски (22) вели дека шефот на стручниот штаб со сета волја и знаење, со своите совети им помогна на играчите на патот кон успехот.

– Па, мислам дека од летните припреми ни беше најавено од шефот Гоце Седлоски и стручниот штаб, како и директорите, дека сме сите таму за да го дигнеме на крајот пехарот. Мислам дека тренерот избра прави играчи и секој тренинг нè мотивираше. Сè до последниот ден немаше опуштање од негова страна, мислам дека тоа беше клучно – ни изјави Ѓорѓиевски.

Задоволен од добиената минутажа, имаше придонес во освојувањето на шампионатот со четири постигнати голови од 26 настапи.

– За мене лично за таа минутажа што ја добив и што направив би кажал дека сум задоволен. Не добив некоја голема минутажа, не се ни жалев, си ја чекав вредно шансата. Но, знам дека можам повеќе и повеќе голови да постигнувам што ми е работа. Кога имам голови сум пресреќен, но важна е пред сè работата и бидеме без повреди – рече играчот на Шкупи.

Шкупи имаше и голема поддршка од своите навивачи, верните „Шверцери“.

– Навивачите ни беа 12 играч, и тие имаат значење за оваа титула кои ни ја даваа поддршката на секој натпревар – вели Ѓорѓиевски.

Навивачите беа 12 играч на ФК Шкупи/Фото: facebook.com/fcshkupi1927
Видео на денот