Ѓорѓиевски пред Украина и Франција: Се надевам дека ќе ја продолжам голгетерската серија

Марко Ѓорѓиевски во одлична форма, имаше голови против Ерменија и Фарски Острови/Фото: ФФМ

Младата репрезентација на Македонија до 21 година денеска ги продолжува подготовките за квалификациските натпревари против Украина и Франција за пласман на Европското првенство.

Напаѓачот на Шкупи и член на селекцијата на Македонија до 21 година, Марко Ѓорѓиевски игра во одлична форма, постигна неколку битни голови за националната репрезентација, и се надева дека голгетерската серија ќе ја продолжи на следните два квалификациски меча.

– Го одработивме денеска тренингот комплетно сите фудбалери кои сме повикани во националниот тим за претстојните натпревари. Знаеме многу добро против кои селекции играме, ги познаваме нивните квалитети многу добро, очекуваме две тешки средби, ќе биде потребна голема пожртвуваност од наша страна, доколку сакаме да се надеваме на позитивен резултат.

Имаме одлична атмосфера во репрезентацијата. Прво треба максимално да се посветиме на првиот натпревар против Украина. Потребен ни е ист пристап и смиреност, како на претходниот дуел со Ерменија. Знаеме кои се нашите задачи, доколку се придржуваме до тоа што го бара од нас селекторот, мислам дека нема да имаме проблем. Се наоѓам во одлична форма, постигнав гол и на мечот со Ерменија и со Фарски Острови, ќе дадам сè од себе за ја продолжам голгетерската серија и да ја израдувам Македонија – вели Ѓорѓиевски.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски, првиот меч ќе го играат со Украина, на 11 ноември на тренинг центарот „Петар Милошевски” – Скопје. На 16 ноември, на Националната арена „Тодор Проески” гостува моќната селекција на Франција.

Фазлагиќ: Нè очекуваат два многу тешки меча против Украина и Франција

Видео на денот