Ѓоргиев во Топ 10 поентери на Европското одбојкарско првенство

Никола Ѓоргиев блеска и на континенталниот собир во Тампере, Финска/Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

За најдобрата македонска одбојкарска репрезентација останува уште еден натпревар од групната фаза на Европското првенство во одбојка.

После четирите порази, од Финска, Холандија, Турција и Шпанија, избраниците на селекторот Душко Николиќ в среда од 16.00 часот ќе ги одмерат силите против Русија.

Моментно статистиката вели дека еден од нашите најдобри одбојкари Никола Ѓоргиев блеска и на овој континентален собир.

Моментно е на четвртото место од четири одиграни натпревари со 65 поени, со просек по сет (4,64).

На првата позиција е Нимир Абдел-Азиз од Холандија со 88 поени, втор Адис Лагумџија од Турција (76), а третопласиран Сем Деро од Белгија (73).

Доколку се земат и квалификациите севкупно Ѓоргиев е на делба на првото место заедно со Хрватот Лео Андриќ со по 153 поени. Повеќе ТУКА

Нов пораз на одбојкарите, го поправија впечатокот но загубија од Шпанија

Видео на денот