Ѓорческа со титулата на турнирот во Белгија

Македонската тенисерка загуби во финалето во игра на двојки на гјучерсот во Севиља/Фото: facebook.com/aco.lukaroski

Денеска во двојки во финалето на женскиот турнир во Коксијде (Белгија) македонската тенисерка Лина Ѓорческа заедно со Валерија Страхова од Украина стигнаа до трофејот.

Во финалето вторите носителки Ѓорческа и Страхова со резултат 2:0 во сетови 6:4 и 6:4 славеа против првите носителки Валентини Граматикопулу од Грција и Валентина Ивахненко.

На патот до финалето Ѓорческа и Страхова беа слободни во осминафиналето, во четвртфиналето триумфираа над Ванхуте од Белгија и Хоед од Холандија (3:6, 6:2, 10:2).

Во полуфиналната борба беа совладани Парто од Франција и Босио од Аргентина со 6:2 и 6:0.

Нашата натпреварувачка во Коксијде настапи и во сингл конкуренција, стартуваше со триумф над Швајцарката Суњо во 1/16 финалето двапати со 6:1, а во осминафиналето загуби од Фита Болуда (Шпанија) со 0:6 и 2:6.

Видео на денот