Ѓорческа поразена во финалето на турнирот во Грција

Лина Ѓорческа не се закити со трофеј во Ираклион/фото: приватна архива

Денеска во финалниот меч за трофејот на турнирот во Ираклион, Грција, загуби македонската тенисерка, осмата носителка Лина Ѓорческа.

Нашата натпреварувачка е поразена од Русинката Екатерина Макарова со резултат 2:1 во сетови.

Макарова го освои првиот сет со 6:4, возврати Ѓорческа со израмнување откако беше подобра во вториот сет со 7:5.

Победничката се дозна во решавачкиот трет сет во кој петтата носителка на турнирот Макарова беше подобра со 7:5.

Ѓорческа до финалето успеа да оствари победи против натпреварувачки од Словенија, Босна и Херцеговина, Италија и Романија.

Видео на денот