Ѓорческа остана без титула во игра на двојки на фјучерсот во Севиља

Македонската тенисерка загуби во финалето во игра на двојки на гјучерсот во Севиља/Фото: facebook.com/aco.lukaroski

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа по поразот во полуфиналето во поединечна конкуренција, денеска загуби и во финалето во двојки на фјучерсот во Севиља, Шпанија.

Лина Ѓорческа и нејзината дубл партнерка Тена Лукас од Хрватска во финалето загубија од шведско-кореанката двојка Хенеман-Ку во два сетаи тоа со 7:5, 6:1.

Претходно, во текот на денот, најдобрата македонска тенисерка загуби во полуфиналето во поединечна конкуренција со 2:6,3:6 од руската тенисерка Елина Аванесјан.

Видео на денот