Ѓорче Петров по вторпат го совлада Тиват и се пласираше во следното коло од Европскиот куп

фото: Ѓорче Петров - ЖРК

Македонскиот женски ракометен клуб Ѓорче Петров славеше и на реваншот од Европскиот куп против Тиват на гостински терен со 24:29.

Сите дилеми околу патникот беа решени уште на првиот меч кога нашиот претставник со 43:22 ја надигра црногорската екипа.

На возвратниот дуел во победничките редови доминираше Ризоска со седум голови, пет имаше А. Јанкуловска, а по четири Коларовска и М. Јанкуловска.

На спротивната страна деветпати во листата на стрелците се запиша Ковачевиќ.

Во 1/16 финалето од натпреварувањето не успеаја да се пласираат останатите две македонски екипи.

Чаир двапати загуби од холандскиот Венло (26:39, 18:43), а Куманово претрпе два порази од швајцарскиот Херцогенбухзе (22:29, 17:31).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот