Ѓоковиќ со убедлив триумф тргна во одбрана на титулата на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ загуби само четири гема во првиот меч на Ролан Гарос/ фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Актуелниот шампион на Ролан Гарос, Новак Ѓоковиќ на убедлив начин ја почна одбраната на титулата и за два часа игра го совлада Јошихита Ношиока со 6:3,6:1,6:0.

Ѓоковиќ спаси три брејк топки во првиот гем и полека почна да влегува во препознатливиот ритам. Во шестиот гем, српскиот тенисер го направи единствениот брејк во првиот сет кој му беше доволен да поведе со 1:0.

Во вториот сет Ѓоковиќ поведе со 5:0 и во финишот „му дозволи“ на Нишиока да освои еден гем на свој сервис.

Но, затоа во третиот сет актуелниот шампион беше убедлив и со максимални 6:0 обезбеди пласман во второто коло во кое ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Алекс Молчан и Федерико Корија кои ќе играат утре.

Видео на денот