Ѓоковиќ прв носител на Вимблдон, пресметка со Надал е можна само во финале

Новак Ѓоковиќ со трофејот на грен слем турнирот „Вимблдон“/Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе биде прв носител на претстојниот гренд слем турнир Вимблдон, објави организаторот.

Втор носител е Рафаел Надал и можна пресметка помеѓу двајцата големи ривали ќе биде можна само во финалето.

Стефанос Циципас и Каспер Рус се трет и четврти носител и тие се можните противници на Надал и Ѓоковиќ во полуфиналето.

Големи возбудувања се очекуваат и во четвртфиналето, бидејќи Карлос Алкараз, Феликс Оже-Алиасим, Хуберт Хуркач и Матео Беретини се одредени за петти, шести, седми и осми носител.

Кај дамите, прва носителка е Ига Швјонтек, втора е Анет Контавеит, а потоа следат Онс Жабер, Паула Бадоса, Марија Сакари, Каролина Плишкова, Даниел Колинс и Џесика Пегула.

Ждрепката за Вимблдон ќе се одржи во петок во 11 часот, а турнирот ќе започне следниот понеделник.

Видео на денот