Ѓоковиќ: Ова е најголемата победа во мојот живот, не дозволувај никој да ти го одземе сонот

фото: EPA-EFE/James Ross

Новак Ѓоковиќ го освои својот јубилеен 10 Австралија опен и 22 Грен слем трофеј победувајќи во финалето против Стефанос Циципас со 3:0 во Мелбурн.

По мечот, Новак се скрши како никогаш досега, пукна во солзи какви што не сме виделе од него секогаш кога освојувал Грен слем титула, или загубил финале, како што беше случајот во финалето на Австралија опен против Данил Медведев во 2021 година.

Но, оваа титула имаше посебно значење за Новак, особено по сето она низ кое помина минатата година, кога беше затворен во хотел за мигранти, а потоа и депортиран.

Трогнат од зборовите на Стефанос, многу ти благодарам за почитта и убавите зборови, го ценам тоа и мислам дека и двајцата можеме да се согласиме дека сме големи ривали на теренот, но тоа не значи дека не треба да се почитуваме надвор од теренот и ја признаваме напорната работа на другите. Ова секако не е твое последно финале на грен слем, имаш повеќе време од мене, ти честитам и на твојот тим, ти си еден од најпрофесионалните тенисери на турнејата, еден од најинтересните момци, ти си исклучително интересна личност – рече Ѓоковиќ по финалето на АО.

Ноле им се заблагодари на организаторите, волонтерите, директорот на турнирот Крег Розвел, на сите што направија да се чувствува како дома. Имаше рекордни бројки и се надева дека ќе се врати во Мелбурн следната година.

– Не дозволувај никој да ти го одземе сонот, полевај го како што поливаш цвеќе, дури и ако најдеш една личност која ќе го прифати твојот сон, сонувај големо затоа што можеш да успееш. Какво патување беше ова за моето семејство и мене. Ништо не земам здраво за готово, знам дека го прифаќате мојот карактер, ја ценам љубовта и поддршката што ја добивам. Зошто се смееш, Горан, нема да ми простиш што ти направив сите овие години. Овој трофеј е колку твој толку и мој, ти благодарам од сè срце – рече Ѓоковиќ.

Со оглед на околностите истакна дека ова е најголемата победа во неговиот живот.

– Сакам да им се заблагодарам на сите што направија да се чувствувам добредојдено, има причина зошто го играм најдобриот тенис овде, пред легендарниот Род Лејвер, ви благодарам што сте тука. Само моето семејство знае низ што поминав во изминатите пет недели, ова е најголемата победа во мојот живот, со оглед на околностите – вели Ѓоковиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот